Lajme — LajmPress

Lajme

by / on January 30, 2018 at 7:50 pm / in Lajme

Lajme të këqija vijnë nga Brukseli për Kosovën (Dokument)

Në fillim të muajit shkurt, Komisioni Evropian do të paraqesë një Strategji për Ballkanin. Ndërsa në prill, Komisioni do të publikojë Raportin e Zgjerimit dhe Stabilizim-Asociimit, të cilin Këshilli do të analizojë. Dhe kur flitet për zgjerim, gjithsesi na shkon mendja edhe tek anëtarësimi i Kosovës në familjen e shteteve evropiane. Por siç duket, sikurse me mos njohjen e pavarësisë […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 7:34 pm / in Lajme

Lista: epolitikanëve kosovarë në “Listën e Zezë” të Amerikës për vitin 2018

Lista: Fatmir Limaj Daut Haradinaj Rexhep Selimi Sami Lushtaku Rrustem Mustafa Azem Zyla Ramiz Lladrovci Emrush Xhemajli Gafurr Elshani Sabit Gashi Skënder Habibi Avdyl Jakupi Ismet Kryeziu Isak Musliu Maliq Ndrecaj Emrush Suma Sami Ukshini Muhamet Xhemajli Haradin Bala Besnik Kelmendi Elvis Kelmendi Liridon Kelmendi Naser Kelmendi Safet Durguti Lavdrim Muhaxheri (i vrarë)

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 7:32 pm / in Lajme

Këta janë politikanët kosovarë në “Listën e Zezë” të Amerikës për vitin 2018 (LISTA Plotë)

Zyra Amerikane e Thesarit për Kontrollimin e Aseteve të Jashtme ka përpiluar një listë të gjatë me emra të personave të cilëve nuk iu lejohet hyrja në territorin e këtij shteti, pasi konsiderohen të rrezikshëm dhe ndaj tyre ka “qasje speciale”.Në këtë listë, që është publikuar më 26 janar të këtij viti, zënë vend edhe disa kosovarë, përfshirë drejtues të […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 7:27 pm / in Lajme

Lajm i keq për Enver Sekiraqën…

Enver Sekiraqës i është vazhduar paraburgimi edhe për dy muaj në procesin gjyqësor për nxitje të vrasjes së policit Triumf Riza.Lajmin e ka bërë të ditur avokatja e Sekiraqës, Kosovare Kelmendi.“Të mbrojturit tim i është vazhduar paraburgimi edhe për dy muaj”, tha Kelmendi, për Kallxo.com. Në nëntor të vitit 2017, Sekiraqës iu vazhdua paraburgimi edhe për dy muaj.Fillimisht, më 19 […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 6:55 pm / in Lajme

LAJMI FUNDIT: Kosova rinjihet si shtet nga Guineja-Bisau (DOKUMENT)

Kosova është rinjohur si shtet i pavarur nga Guineja-Bisau Lajmin e ka bërë të ditur kryediplomati i vendit, Behgjet Pacolli. Në Rubikon të KTV’së, ministri i Jashtëm kosovar ka prezantuar dokumentet që dëshmojnë rinjohjen nga Guineja-Bisau. Rinjohja nga Guineja-Bisau vjen pasi shteti afrikan u raportua të ketë tërhequr muaj më parë njohjen e pavarësisë së vendit. Lajmi për tërheqjen e […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 6:50 pm / in Lajme

LAJMI FUNDIT: Ja kush e njeh Kosovën si shtet i pamvarur tani… (DOKUMENT)

Kosova është rinjohur si shtet i pavarur nga Guineja-Bisau Lajmin e ka bërë të ditur kryediplomati i vendit, Behgjet Pacolli. Në Rubikon të KTV’së, ministri i Jashtëm kosovar ka prezantuar dokumentet që dëshmojnë rinjohjen nga Guineja-Bisau. Rinjohja nga Guineja-Bisau vjen pasi shteti afrikan u raportua të ketë tërhequr muaj më parë njohjen e pavarësisë së vendit. Lajmi për tërheqjen e […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 6:07 pm / in Lajme

Reagon Ahmeti: Mos keqinformoni, kjo është e vërteta për nesër për të gjithë…

Kreu i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka theksuar sërish masat që i ka ndërmarrë komuna bashkë me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Ahmeti në dy pika ka përmbledhur planin e këtyre institucioneve. Më poshtë gjeni njoftimin e plotë: Dëgjova shumë interpretime të masave qe Komuna do ti ndërmerr. Po e qartësoj pak e në ora 14:00 do te […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 6:04 pm / in Lajme

Kështu do të duket pika kufitare Kosovë-Serbi, ja kush nuk mundet të kaloj aty…

Pika kufitare në Merdare që lidh Kosovën me Serbinë, do të ketë një pamje krejt tjetër nga ajo që ishte kohë më parë. Vitin e kaluar ishte nisur një projekt i cili kishte për qëllim rregullimin e pikës kryesore doganore që lidhte Kosovën dhe Serbinë, e kjo gjë është thuajse në përfundim. Siç thonë nga BE’ja, kjo pikë kalimi do […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 6:02 pm / in Lajme

Isa Mustafa lajmërohet nga Gjermania, nuk do ta besoni çka thotë..

Ish kryeministri i Kosovës, njëherësh lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka përkujtuar kryetarin shumëvjeçar të Istogut njëherësh edhe ish nënkryetarin e LDK-së, Fadil Feratin.Megjithëse Mustafa ndodhet në Gjermani, përmes një statusi në Facebook ai ka përkujtuar 8 vjetorin e vdekjes së tij, duke thënë se Ferati ishte një udhëheqës me tipare të larta. Ky është statusi i tij i […]

Read more ›
by / on January 30, 2018 at 5:59 pm / in Lajme

Koci sjell lajmin më të keq për Kosovën, ja kur do të ndodh liberalizimi i vizave sipas tij…

Avokati, Arianit Koci, ka reaguar sot pas deklaratave të raportuesit për Kosovën, Igor Soltes, i cili tha se Kosovës i ka ikur treni për viza. Koci shkruan në rrjetin social, Facebook, se kjo deklaratë e raportuesit për Kosovën do të thotë që nuk do të ketë liberalizim vizash deri në vititn 2020 për Kosovën, transmeton lajmi.net. Sipas Kocit, nuk duhet […]

Read more ›