Lajme — LajmPress

Lajme

by / on May 3, 2017 at 5:55 pm / in Lajme

Dëshmon njeriu që i shpëtoi jetën Zijadin Selës, u larguan pasi u thash që ka vdekur

Kreu i LR-PDSH-së Ziadin Sela është në gjendje të qëndrueshme dhe shumë shpejtë do t’i kthehet jetës normale, deklaron zyrtari i lartë i LR-PDSH-së Arben Taravari. Ai pritet që në fundjavë të kthehet në rehabilitim shtëpiak kurse së shpejti edhe të jetë në gjendje t’u kthehet detyrave të tij publike. Punonjësi i sigurimit të Kuvendit Abdylfetah Alimi nga Orizarja e […]

Read more ›
by / on May 3, 2017 at 3:56 pm / in Lajme

Dy të vdekur pas shpërthimit në minierën në Iran

Një shpërthim i madh ka goditur një minierë lokale në Iran, duke lënë të ngujuar të paktën 80 minatorë. Sipas agjencionit shtetëror të lajmeve IRNA, disa nga personat e ngujuar kanë vdekur pas shpërthimit në minierën Zemestanyurt, e cila gjendet në afërsi të qytetit Azadshahr. Ndërsa sipas raportimeve të Press TV, të paktën dy persona kanë humbur jetën përderisa dhjetëra […]

Read more ›
by / on May 2, 2017 at 1:40 am / in Lajme

Bëhuni gati për luftë: Paralajmërimi Tronditës i gjeneralit Amerikan

Këshilltari i sigurisë së Presidenti amerikan, Donald Trump, ka paralajmëruar SHBA-në se ndoshta do duhet të përgatiten për luftë, shkruan “Daily Star”. Gjenerali i Lartë i Drejtësisë McMaster, gjithashtu këshilltar i Presidentit Trump për sigurinë kombëtare, tha se Shtetet e Bashkuara duhet “të përgatiten për opsione ushtarake”, ndërkohë që tensionet me Korenë e Veriut tashmë ka arritur pikën e vlimit. […]

Read more ›
by / on May 2, 2017 at 1:36 am / in Lajme

“Edhe unë kam luftu por nuk kam frik nga Gjykata Speciale”

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni i është përgjigjur zyrtarit të AAK’së i cili ka thënë se ky subjekt shpresën për pushtet e bazon në arrestimet që do t’i kryej Gjykata Speciale. Quni ka thënë se LDK nuk i gëzohet e as nuk do të derdh lot për këto arrestime. Ish komandanti i UÇK’së i është kundërpërgjigjur anëtarit […]

Read more ›
by / on May 1, 2017 at 11:34 pm / in Lajme

Gani Geci ‘bombardon’ me deklaratë: Vetëm kështu mund të bëhet bashkimi kombëtar

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Geci, ka reaguar pas ngjarjeve të fundit në Maqedoni, shkruan Gazeta NewBorn. Geci, ka thënë se bashkimi kombëtar mund të ndodh vetëm nëse ndodhe dhe njëherë një pajtim i gjerë kombëtar sikurse ai i vtitit 1989, transmeton Gazeta NewBorn. Ja postimi i tij: Shqiptaret ne Republiken e Maqedonisë te punojnë ngushtë me partneret nderkombëtarë […]

Read more ›
by / on January 20, 2017 at 2:54 am / in Lajme

Shqiptarja dridh Serbinë me deklaratën midis Beogradit: Kosova nuk është Serbi

Ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, në një konferencë në Beograd, deklaroi hapur se Kosova nuk është Serbi, por shtet i pavarur që në 2008. “Një gardh, një tren dhe një urdhër arresti që nuk janë në frymën e dialogut Prishtinë-Beograd, vunë në rrezik së fundmi arritjen historike të Ballkanit Perëndimor: Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe dialogun Prishtinë Beograd. Konflikti, […]

Read more ›
by / on January 20, 2017 at 2:40 am / in Lajme

Babë e bir, serbë, flasin për parullën “Kosova është zemra e Serbisë”- Djali: Babë, nëse Serbia ka zemër… a ka tru…?

Kur erdha në shtëpi nga mbledhja e partisë, vogëlushi im ndali shikimin në mbishkrimin e fanellës sime. – Babë, çka do të thotë kjo “Kosova është zemra e Serbisë?”. – Paj, djali im, kjo do të thotë se Kosova është shumë e rëndësishme për Serbinë… – nisa t’ia shpjegoj. – Kosova është djepi ynë, ajo është pjesë e vendit tonë, […]

Read more ›
by / on January 20, 2017 at 2:04 am / in Lajme

Tension në kufirin Kosovë-Serbi: Gjuhen me armë Xhandarmëria serbe dhe Policia e Kosovës?!

Në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, gjegjësisht në afëërsi të fshatit Dobrosin sot ka pasur një situatë tepër të tensionuar. Blic nga burime të saja ka marrë vesh se ka pas të shtëna armësh ndërmjet Xhandarmërisë Serbe dhe Policisë së Kosovës. Sipas burimeve, është Xhandarmëria serbe ajo e cila ka provokuar e para. “Në një moment ka esklauar situate. Janë […]

Read more ›
by / on January 20, 2017 at 1:50 am / in Lajme

Ja çka thonë nga policia e Kosovës për tensionet në kufirin me Serbinë!

Gazeta Blic para pak çastesh ka raportuar se në mëngjesin e sotëm kishte tensione tepër të mëdha ndërmjet xhandarmërisë serbe dhe policisë së Kosovës Madje, sipas burimeve ka pasur të shtëna armësh ndërmjet Xhandarmërisë Serbe dhe Policisë së Kosovës

Read more ›