Shëndeti — LajmPress

Shëndeti

by / on April 22, 2018 at 5:41 pm / in Shëndeti

Në mëngjes duhet të hani shalqi, dredhëza e kivi

Mëngjesi është vakti të cilin assesi nuk duhet ta anashkaloni. Në mëngjes është shumë e rëndësishme që edhe të konsumoni pemët e caktuara. Dietologët rekomandojnë që në mëngjes të konsumoni fruta të freskëta, pasi kanë shumë ushqyes. Në këtë mënyrë e mbani trupin me energji gjatë gjithë ditës dhe gjithashtu ngopni dëshirën tuaj për gjëra të ëmbla. Në vazhdim do […]

Read more ›
by / on April 22, 2018 at 5:38 pm / in Shëndeti

Arroret dhe proteinat e farave më të shëndetshme për zemër se mishi

Njerëzit që konsumojnë arrore dhe fara kanë rrezik më të ulët prej sëmundjeve të zemrës sesa ata që kryesisht konsumojnë mish, sipas një studimi të kryer në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Hulumtuesit nga Shkolla Universitare Loma Linda në Kaliforni dhe AgroParisTech dhe Instituti i Kërkimeve Kombëtare Agronomike në Paris, zbuluan se tipi i proteinave e bën ndryshimin: mishi i […]

Read more ›
by / on April 22, 2018 at 5:35 pm / in Shëndeti

Lëngu magjik anti-celulit me vetëm dy përbërës

Celuliti është armiku kryesor i njerëzve, sidomos i femrave. Sidoqoftë, sekreti i femrave braziliane që duket se i kanë trupat më të mirë në botë, është kafeina. Kafeina ndihmon të zvogëloni yndyrat edematike, që femrat të duken më të holla. Disa nga përfitimet shëndetësore që mund t’i sjell kafeina janë: Antioksidantë Kafeja, si përbërës kryesor e ka kafeinën, e cila […]

Read more ›
by / on April 21, 2018 at 3:02 am / in Shëndeti

Këta janë dy fëmijët nga Kosova që u zhdukën gjatë ditës në Gjermani, vjen lajmi fundit për ta

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka konfirmuar se ka pranuar informatën se dy fëmijë kosovarë që jetojnë atje kanë rezultuar të zhdukur. Sipas ambasadës, janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e Policisë gjermane e cila po i kërkon fëmijët që janë humbur nga mëngjesi i së enjtes. “Fatkeqësisht deri më tani autoritetet gjermane nuk kanë arritur t’i […]

Read more ›
by / on April 21, 2018 at 2:55 am / in Shëndeti

Sa ujë saktësisht është i nevojshëm që të konsumojmë për t’u dobësuar më lehtë?

Secila dietë e dobësimit nënkupton edhe pirje të sasisë së mjaftueshme të ujit, mirëpo sipas llogarisë së përgjithshme konsumimi i rekomanduar ditor i ujit janë dy litra, përkatësisht tetë gota ujë. Mirëpo, nëse dëshironi të shtoni shanset tuaja për dobësim dhe sukses të dietës dhe nga uji të merrni maksimumin, duhet pasur parasysh peshën tuaj trupore, përkatësisht kilogramët dhe sipas […]

Read more ›
by / on April 21, 2018 at 2:53 am / in Shëndeti

Ushqimet e shpejta intensifikojnë simptomat e artritit

Bakteret në zorrë duket të jenë forca shtytëse pas inflamacionit që çon në ‘dhimbje dhe lot’ të dhimbshëm të eshtrave të njerëzve me mbipeshë. Osteoartriti ishte supozuar për një kohë të gjatë se është pasojë e stresit të panevojshëm në nyja dhe se humbja e peshës mund të parandalojë gjendjen. Por studimi i ri, i publikuar sot nga Universiteti i […]

Read more ›
by / on April 18, 2018 at 7:21 am / in Shëndeti

Ja në çfarë pozicioni duhet të bëni se#s,për të ngelur shtatzënë/VIDEO ME ILUSTRIM

Problemi i çifteve me fertilitetin sa vjen e rritet dhe për momentin 25 përqind e çifteve kanë problem në ngizjen e fëmijës.“Sipas studimeve që janë bërë pozicioni i seksit ka një rol të madh në penetrimin e femrës dhe në kalimin e spermës nëpërmjet vaginës në gypin fallopian. Pozicionet më të mira janë kur burri është mbi gruan, i tillë […]

Read more ›
by / on April 17, 2018 at 7:17 am / in Shëndeti

Seksi për herë të parë, ja nga çka frikësohen vajzat e virgjëra

Kur bëhet fjalë për seksin, shumë femra, e veçmas vajzat e reja që nuk kanë përvojë, nganjëherë ndiejnë frikë dhe pasiguri, që i shtynë t’i ikin marrëdhënieve seksuale.Që ta përjetoni seksin, është e nevojshme që të shliroheni dhe të liroheni nga frikërat e paarsyeshme. Nëse keni frikë nga të bërit dashuri, asnjëherë nuk do të mund ta përjetoni atë. Vazhdoni […]

Read more ›
by / on April 16, 2018 at 9:16 pm / in Shëndeti

Zhdukni aromën e keqe të gojës dhe dhimbjen e fytit, me këto zgjidhje të papara

Aroma e keqe e gojës është një siklet i vërtetë për shumë njerëz, por për të shpëtuar prej saj ekziston një zgjidhje shumë e thjeshtë. Mjafton të bëni gargar me bazë mjaltin, kanellën dhe ujë të vakët. Përsëriteni 2-3 herë në ditë gargarën, nëse mundeni. Nëse vuani nga dhimbjet e fytit, vjen sërish një tjetër zgjidhje. Përzieni një lugë kanellë […]

Read more ›
by / on April 16, 2018 at 9:15 pm / in Shëndeti

Përgatisni këtë recetë çdo mëngjes dhe mos u shqetësoni më për kilet e tepërta!

Nëse jeni duke u përpjekur që të humbisni peshë në zonën e barkut, ky është mëngjesi më i mirë që mund të hani. Është shumë ushqyese dhe e shëndetshme, sepse përmban të gjitha mineralet dhe vitaminat që ju duhen për të përmirësuar cilësinë e flokëve dhe ngjyrën e lëkurës. Gjithashtu do të rregullojë metabolizmin dhe do të forcojë sistemin tuaj. […]

Read more ›