LajmPress — Online

Other News

by / on October 22, 2017 at 2:42 pm / in Lajme

Gjuriq: Dilni sa më shumë në zgjedhje për të mbështetur politikën e Serbisë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se prej zgjedhjeve të sotme në Kosovë varet fati i 10 komunave me shumicë serbe në Kosovë, nëse ato do të jenë politikisht më afër Beogradit ose Prishtinës. “Serbët në Kosovë duhet të mbeten të bashkuar”, ka thënë Gjuriq. Ai shton se për qeverinë e Serbisë është shumë e […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:37 pm / in Lajme

Serbia tenton ta prish procesin zgjedhor duke futur mjete shpërthyese në Kosovë

Fillimisht partitë serbe të Kosovës u ankuan që politikanët e Beogradit po bëjnë presion mbi partitë që s’janë nën ombrellën e Listës Serbe. Më vonë edhe i ashtuquajturi shef i zyrës për Kosovën vizitoi disa herë Kosovën duke bërë presion mbi serbët e Kosovës që ta votojnë Listën Serbe. Ndërsa sot, kur po votohet në komunat e Kosovës, Serbia po […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:36 pm / in Lajme

Serbia tenton ta prish procesin zgjedhor duke futur mjete shpërthyese në Kosovë

Fillimisht partitë serbe të Kosovës u ankuan që politikanët e Beogradit po bëjnë presion mbi partitë që s’janë nën ombrellën e Listës Serbe. Më vonë edhe i ashtuquajturi shef i zyrës për Kosovën vizitoi disa herë Kosovën duke bërë presion mbi serbët e Kosovës që ta votojnë Listën Serbe. Ndërsa sot, kur po votohet në komunat e Kosovës, Serbia po […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:35 pm / in Lajme

Dekativizohen granatat e gjetura në autobusin serb i cili tentoi të hynte në Kosovë

Përmes pikës kufitare në Jarinje serbët kanë tentuar të fusin një autobus të dyshimtë, duke tentuar të prishin procesin zgjedhor të zgjedhjeve lokale.Mirëpo, ky autobus nuk është lejuar të hyj në Kosovë pasi është ndaluar nga policia.Zëvendëskomandant i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti i ka thënë lajmi.net se lidhur me këtë rast janë arrestuar tre persona […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:34 pm / in Lajme

Dhjetëra mjete ushtarake të KFOR-it drejt veriut, a ka të bëjë me zgjedhjet?

Pak më parë disa mjete ushtarake të KFOR’it janë nisur drejt Mitrovicës së Veriut. Nuk dihet arsyeja pse këto makina të rënda janë nisur drejtë kësaj pjese ‘problematike të vendit’, mirëpo Gazeta Metro ka siguruar foto nga magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, ku shihen mbi 30 mjete ushtarake të KFRO’it. Zëdhënsin e Policisë së Kosovës, Baki Kelanin tha se nuk kanë ndonjë informacion […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:33 pm / in Lajme

Dhjetëra mjete ushtarake të KFOR-it drejt veriut, a ka të bëjë me zgjedhjet?

Pak më parë disa mjete ushtarake të KFOR’it janë nisur drejt Mitrovicës së Veriut. Nuk dihet arsyeja pse këto makina të rënda janë nisur drejtë kësaj pjese ‘problematike të vendit’, mirëpo Gazeta Metro ka siguruar foto nga magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, ku shihen mbi 30 mjete ushtarake të KFRO’it. Zëdhënsin e Policisë së Kosovës, Baki Kelanin tha se nuk kanë ndonjë informacion […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:31 pm / in Lajme

Rezultatet e para për Prishtinën, Prizrenin, Gjakovën, Pejën, Ferizajin, Mitrovicën dhe Gjilanin

Shkelzen Maliqi, drejtor i Instituti “Gani Bobi”, i cili merret me sondazhe ka treguar se ka në terren 50 anketues dhe menjëherë pasi të mbyllen qendrat e votimeve në orën shtatë, do të dalin edhe rezultatet e exit poll-eve në shtatë komunat më të rëndësishme.Maliqi ka treguar se në orën shtatë të mbrëmjes do të dalin rezultatet e para të […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 2:30 pm / in Lajme

Ndodh edhe kjo! I vdekuri para 15 vjetëve, në listat e votuesve

Në Listat e Votimit edhe në këto zgjedhje janë prezent personat e vdekur.Një raportim të tillë e ka bërë një qytetar i NovobërdësTribuna Channel ka siguruar dokumentin ku Alush Mustafa që ka vdekur para 15 vjetëve gjendet në Listën e Votimit. Më poshtë e keni raportimin e plotë të Fidan Mustafës, nipit të Alushit:“Sot, rastësisht takova të “gjallë” gjyshin që […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 11:58 am / in Lajme

Thaçi voton me familje, ja çka u kërkon qytetarëve (Video)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka votuar në qendrën e votimit, shkolla fillore “Faik Konica” se bashku më bashkëshorten e tij Lumnije dhe djalin Endritin. Ai ka uruar qytetarët e Kosovës ditën e zgjedhjeve duke i bërë thirrje për një votim masiv dhe pjesëmarrje aktive. Thaçi ka falënderuar KQZ dhe mekanizmat e tjerë për mbarëvajtjen e procesit dhe organizimin e […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 11:56 am / in Lajme

Thaçi voton me familje, ja çka u kërkon qytetarëve (Video)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka votuar në qendrën e votimit, shkolla fillore “Faik Konica” se bashku më bashkëshorten e tij Lumnije dhe djalin Endritin. Ai ka uruar qytetarët e Kosovës ditën e zgjedhjeve duke i bërë thirrje për një votim masiv dhe pjesëmarrje aktive. Thaçi ka falënderuar KQZ dhe mekanizmat e tjerë për mbarëvajtjen e procesit dhe organizimin e […]

Read more ›